Friday, June 15, 2012

Ze Salt Lake City na pobrezi do San Diega.

Kdyz jsme opousteli Utah, premysleli jsme o zajizdce do Colorada do slavnych Rocky Mountains, myslenku jsme ale nakonec zavrhli, vsechno se proste stihnout neda a pres Salt Lake city jsme pokracovali do statu Wyoming navstivit jeden z nejznamejsich narodnich parku a to Yellowstone N.P.



V malem lyraskem centru Jakson, kde akorat roztaval posledni zimni snih, jsme na turistickych informacich pozjistovali jak to chodi s medvedy a co delat, kdyz nejakeho potkame a co delat abysme zadneho nepotkali na treku. Poradili nam, ze mame tleskat a hodne kricet a medved nas taky potkat nechce, hlavne kdyz nemame zadny jidlo. Po ceste do Yellowstone se jede pres narodni park Grand Teton. Pohori ma 12 vrcholu pres 3600m a krasnou alpskou prirodu, pruzracna jezera.



Bylo 1.cervna a akorat ten den zacala sezona, otevreli silnice a kempy, ktere byli doted pod snehem. Spali jsme u jezera Yellowstone a pekne jsme v noci vymrzli, bylo pod nulou. A jeden grizzly prisel vecer okouknout kemp.



Yellowstone je park plny gezyru (pres 300) a je tu vic nez polovina svetove znamych geometralnich jevu. Je pokryty jehlicnatymi lesy a je plny zvere. Medvedi, bizoni, vlci a mnohem vic. Videli jsme 6 grizzly medvedu, nekolik obrich bizonu a elku.




 



Hodne treku bylo jeste pod snehem a zkratili jsme je jen na nekolika hodinove okruhy. Posledni noc jsme spali v kempu u reky. Asi 2 km pred kempem jsme videli u silnice ohromnyho grizzlyho, vsichni uplne zapomeli, ze se jich cely den boji a doufaji, ze zadneho nepotkaji (nebo maji v kapse peprovy sprej za 50$). Tady vsichni vyskakali z aut a predhaneli se, kdo pujde bliz, aby mel lepsi fotku. My tak:) V kempu jsme se rozhodli spat v aute. Medvedi citi vsechno jidlo, piti a drogerii a mysli si, ze vsechno je k snedku.



Ultra rychlou navstevu jsme venovali hlavnimu mestu Utahu, Salt Lake City. Je to domov mormonu a konaly se zde zimni olympijske hry 2002. Zapad slunce jsme stihli u znameho solneho jezera.





V planu bylo doject do Wendoveru na hranice s Nevadou. 100 mil nebylo nic, benzin nam dosel v noci asi 300 metru pred benzinkou a to v noci. To jsme meli fakt stesti! Nevada nam prisel trochu depresivni stat. Na hranicich s okolnimi staty jsou jen kasina a automaty a uprostred pouste jsou jen veznice. Z Nevady uz jsme pres hory prejeli do Kalifornie k jezeru Tahoe, zname lyzarske centrum. Bohuzel druhy den nas probudil dest a pri dlouhe jizde pres vrcholky Siera Nevady nas dokonce zastihla i vanice.



Dalsi den jsme prijeli do narodniho parku Yosemite, ma pres 4.5milionu navstevniku rocne a sjezd do udoli nas sokoval dvouproudovou silnici a hromadou lidi a nedostatek mist na zaparkovani. K takove popularnosti je samozrejme dobry duvod a to krasa parku. Bohuzel kempy jsou zarezervovane rok dopredu a znamy 18ti hodinovy trek Half Dome se musi zamlouvat take nekolik mesicu predem. Sli jsme 10km okruh na Vernal a Nevada vodopady. A ten samy den jsme museli park opustit. Jsou zde medvedi cerni a asi jsou o neco chytrejsi nez grizzly a kdyz jim neco voni z auta, nemaji problem se dostat do zamceneho auta a treba ho rozmlatit. Na jidlo a drogerii jsou specialni zelezne boxy a v aute nic nezmi zustat, podle zakona. Tuhle sezonu uz to bylo v kempu seste auto a to akorat roztal posledni snih!



Kings Canyon a Sequoia Narodni park pro nas byla prijemna 2 denni zastavka po ceste do udoli smrti. Odpocinuli jsme si tam od tech davu a sli jsme nekolik treku. A obdivovali jsme obri Sequoia stormy a videli jsme krasnou cernou medvedici s malym medvidatkem. Kempy v parku byly zdarma.





Udoli smrti, Death Valley je nejsussi, nejteplejsi a nejnize polozene misto v USA. Solne jezero Badwater je 86m pod urovni more a je to nejteplejsi misto. V lete byla nejvyssi teplota namerena 57.1 stupnu Celsia. Tepleji bylo namereno jen v Libijske pousti a to 58 stupnu Celsia. Poust a hory v udoli byly krasne barevne. Zustali jsme jen den, i kdyz nektere kempy v parku jsou zdarma v noci je pored pres 40 stpnu. Opravdu bylo vedro, teplomer v aute stoupal kazdych par minut a u solneho jezera Badwater jsme byli presne v 1 odpoledne, presne kdy se tomuhle mistu ma vyvarovat. Krajina byla prekvapive krasna, vzdycky jsem myslela, ze vsechno je sedivy a mrtvy. Nas nejteplejsi den jsme zakoncili v horkych pramenech Tecopa. Uplne nahodou jsme jeli pres tuhle vesnicku, sprchu jsme potrebovali a mohli jsme tam kempovat aza cenu 2 vstupu do horkych pramenu. Tak proc ne:) V 7 vecer teplomer porad ukazoval pres 40 stupnu Celsia a my sli do varcich pramenu. Rano jsme sli jeste jednou.







Pres Mojave poust a cast zname stare silnice 66 jsme se dostali do narodniho parku Joshua. Zajimave skalni formace a hlavne stormy Joshua- takovy palmo-kaktus. A neni divu, ze podle nej pojmenovali park, protoze tam nic jineho neni.



A poprve zapadni pobrezi. San Diego. Kamarad Caleb, co jsem s nim pracovala v Londyne, tu momentalne zije se svou zenou a tak jsme je navstivili.

Tak priste z pobrezi, pokracujem smer San Francisko, kde ma Allan tetu a potkame se s nasi maminou, ktera s name bude pokracovat v ceste.



Mejte se krasne. Zdravi Monika a Allan

No comments:

Post a Comment